Oryantasyon

Bizim için neden bu kadar önemli?

Oryantasyon Nedir?

Grup derslerine üye olan her üyemiz 2 aşamalı bir oryantasyondan geçiyor. Peki, bu aşamalar nedir ve neden önem veriyoruz.

1.aşama oryantasyon 10 temel hareketten oluşmakta bu on harekete sitemizden ulaşabilirsiniz.

Bu kısımda asıl amacımız üyelerin temel hareketler konusunda en basit bilgiye sahip olmaları ve hepsine aşina olmaları. Oturuş, çekiş ve itiş bütün temel hareketler üyelere gösterilir ve sonrasında aslına bakarsanız aşina olmaları veya temel noktaları bilmeleri beklenir. Hareketleri tamamen oturtma kısmı grup derslerinde eğitmenlerin gözetiminde gerçekleşiyor. Kimseden 1 saatlik bir eğitimde her şeyi eksiksiz öğrenmesini beklemeyiz. Fakat üyelerin temel noktaları bilmesi grup derslerinde hem bizim işimizi kolaylaştırırken hem de üyelerin öğrenme hızını gerçekten olumlu yönde etkiliyor. Burada üyelerin gördüklerini uygulayabilme becerileri ciddi anlamda gelişiyor. Daha farklı bir biçimde söylersek günümüz yaşam biçiminden veya büyüme koşullarından kaynaklanan körelmiş motor beceriler gelişir. Bu temel eğitimden sonra üyelerden beklentimiz 24 saat grup derslerine katılmaları bu 2. Aşama oryantasyonumuzun da ön koşulu. Neden diye soracak olursanız burada bizim için birkaç püf nokta var;
Üyelere özellikle spora yeni başlamış kişilere gereğinden fazla hareket göstermek veya bilgi yüklemek tam anlamıyla ters tepiyor ve üyeler her şeyi bir anda yapmaya çalışarak yanlış teknikler oturtuyor. Yanlış oturmuş teknikleri düzeltmek gerçekten zaman ve emek isteyen bir durum. Ayrıca yanlış oturmuş teknik kas iskelet sistemine ciddi anlamda zararlar verebilmekte. Sağlıklı olmak için yaptığınız sporu aceleye getirip sizi kötü durumlara sokmak yerine biraz daha yavaş fakat emin adımlarla ilerlemeniz çok daha iyi.
Üyelerin olimpik kaldırışlara başlamadan önce yeterince güçlenmesi. Burada tabiki hafif ekipmanlar kullanılarak bu eğitim verilebilir fakat 1. aşama oryantasyon sonunda zaten siz bu hareketlerin temelini atmış olacaksınız ve aslına bakarsanız bu temel hareketleri çalıştıktan sonra halterle işin çok daha hızlı ilerlediğini görebilirsiniz.

Grup derslerimizin 1 saat sürdüğünü düşünürsek sizin derslere katılımınıza bağlı olarak

1,5 aylık bir süreçten bahsediyoruz. Bu süreçte üye güçlenir, atletik kabiliyeti gelişir ve ikinci aşamaya eğitime hazır hale gelir.

2.Aşama oryantasyon Koparma (Snatch) ve Silkme (Clean And Jerk) olimpik kaldırışlardan oluşuyor.

Bu aşamada üyeler olimpik Bar kullanabilecek hale gelmiştir bu yüzden kadınlar standart olimpik kilo olan 15 kilo erkekler de 20 kiloluk barlar kullanır.

Her 1 hareket için bir gün ve 1,5 saat ayrılır.(Cumartesi – Pazar Saat 13.30)

Üyeler bu eğitimden sonra herhangi bir crossfit salonunda kendi antrenmanlarını yapacak biçimde bir çalışma prensibini öğrenmiş olurlar.