Dengeli Beslenme

 

Beslenme son zamanların çok konuşulan, üzerine çok düşünülen meselesi. Gündem sadece sporcu beslenmesi de değil. Sağlıklı yaşam fikrinin temeli aslında sağlıklı beslenme. Sağlıklı beslenme ise içerisinde, yeme planının yanı sıra gıdanın doğallığı ve pişirme şekillerine kadar birden fazla bileşen barındırıyor.

Başlık çok geniş de olsa, endüstriyel olmayan, eski zamanlardan alışılagelen, üzerinde ambalaj ve son kullanma tarihi bulunmayan gıdalar tüketmek en doğrusu. Üst kural olarak bunu uyguladığımızda bile birazdan bahsedeceğim ‘şunu ye, bunu yeme, onu az ye’ tavsiyelerine gerek kalmıyor.

Günlük yeme sıklığı ve öğün miktarı kişiden kişiye ve diyet şekline göre değişmekle beraber CrossFit’ in önerisi şöyle;

Et, sebze ve meyve yiyin, kuruyemiş tüketin, biraz nişasta tüketebilirsiniz ama şeker tüketmeyin!

Bu cümle ile üst kuralı birleştirirsek ideal bir beslenme planı ortaya koymuş oluyoruz. Buna ek olarak CrossFit antrenmanlarına gelmeden birkaç saat önce “glisemik indeksi düşük kompleks karbonhidrat tüketimi ” antrenman performansını arttıracaktır.

Bütün bu tavsiyeler hayat kalitesini arttırmaya ve kanser dâhil kronik hastalıklardan korunmaya yönelik de uygulanabilir.

Vazgeçemediğiniz kötü alışkanlıklarınızı 5–7 günde bir kendinizi ödüllendirmek için kullanabilirsiniz, zaten zaman içerisinde aklınıza bile gelmeyecek!Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *